Batsányi János Gimnázium és Kollégium

8300 Tapolca, Liszt F. u. 12-14.
e-mail: info@batsanyigimnazium.hu
Igazgató:
Mészáros Tímea
Igazgatóhelyettes:
Budai Ildikó
Kollégiumvezető:
Hosszu Mária
Hír
MASZAT a világűrben?

Egy éve kering a fejünk fölött a BME saját fejlesztésű műholdja.

2013. 02. 07

Egy éve 2012. február 13-án 11 órakor indult az a hordozórakéta, amely a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen hallgatói és doktoranduszai által készített pikoműholdat földkörüli pályára állította. A műhold működik és mindenki által fogható rádiójeleket sugároz.
A műholdat a CubeSat projekt keretében készítették. A műhold 10x10x10 cm nagyságú, maximálisan 1kg tömegű lehetett. A cél az volt, hogy egy teljesen magyar fejlesztésű, lehető legnagyobb mértékben Magyarországon gyártott eszközt küldjenek a világűrbe.
Pikoműhold céljai:
- Litiumion polimer akkumulátorok in-situ tesztje, melyet nagy megbízhatóságú energiaellátó rendszer: MPPT (Maximum Power-Point Tracker)-vel látnak el
- ESA ajánlású kommunikációs adatformátumok kipróbálása egy kis fogyasztású rádiós alrendszer segítségével.(Lehet gyakorolni a dekódolást a http://cubesat.bme.hu/radioamatoroknek/kliens-szoftver/ lapon leírtak alapján )
- Redundáns fedélzeti számítógép és adatgyűjtő rendszer tesztelése.
- Fél-aktív elektromágneses stabilizáló berendezés tesztelése.
- Meglepetésként egy VGA kamerával szerelték fel, hogy közel meteorológiai minőségű fotókat készítsen a Földről. (Itt találsz pár képet: http://cubesat.bme.hu/galeria/masat-1-urfelvetelei/ )
A tervek alapján a műholdnak 3-4 hónapig kellett volna üzemelni, majd 3-4 év alatt annyira lelassul, hogy a Föld légkörébe lépve megsemmisül. Azonban még a mai napig is működik és küldi az adatait a Föld felé.
Aki többet szeretne megtudni a Masat-1-ről keresse fel a cubesat.bme.hu weblapot, ahol sok érdekes információt tudhat meg az első teljesen magyar fejlesztésű műholdról.

forrás: cubesat.bme.hu
http://hu.wikipedia.org/wiki/Masat-1
http://www.esa.int/Education/CubeSat_teams

Vissza