"Emlékezzél a mult időre…"

2013. 05. 22

A tapolcai Batsányi János Gimnázium és Kollégium történetében másodszor bontottuk ki az időkapszulát 2013. május 9-én, ünnepélyes keretek között. Az időkapszula a földszinti előtérben, a bejárattal szemben elhelyezett emléktábla alatt volt, s 1970-ből és 1995-ből őrzött üzeneteket az utókor számára. Azok, akik ebbe az iskolába járnak, vagy valaha odajártak, minden szünetben kíváncsisággal szemlélték a befalazott táblát: vajon milyen „kincseket” rejthet? Most végre fény derült a titokra, amire annyit vártunk.
Először iskolánk igazgatója, Varga Tiborné köszöntötte a megjelenteket: Farkas Gyulánét, iskolánk előző vezetőjét, tanárokat, a jelenlegi diákönkormányzati képviselőket, iskolánk régi diákjait. Ezután Anga Dániel diákönkormányzati képviselő és Sólyom Károly alpolgármester úr, egykori gimnazista segítségével előkerültek a falból azok a dolgok, amiket ránk hagytak elődeink. 1970-ben az akkori munka- és diákközösség 25 évre helyezte el tanácsait. Nemzeti színű szalagot és több oldalnyi levelet hallgathattunk meg, amelyekből a rendszerváltás előtti időszakról tudtunk meg dolgokat, és mi, akik csak könyvekből és szüleink, nagyszüleink elbeszéléseiből ismerjük a történteket, nagyon érdekesnek találtuk, igaz, néhány dolgon mi már csak mosolyogtunk. Az 1995. év ifjai egy levéllel, az osztályok névsorával, egy pólóval, egy kitűzővel és egy akkor készült videofelvétellel ajándékoztak meg minket. A videó segítségével láthattuk, milyen volt az akkori diákélet, a kulturális bemutató, s itt találtunk is néhány olyan ötletet, amit majd mi is felhasználhatunk. Megtudhattuk, hányan jártak akkor ide, milyen képzésekben vettek részt, hogyan öltözködtek.
Ezek után pedig mi következtünk. Felolvastuk leveleinket, amelyben arról tájékoztatjuk 2035 fiataljait, hogyan látjuk mi a mostani világot, miként gondolkodunk róla. Bemutattuk mindennapjainkat az iskola falain belül és kívül: öltözködési szokásainkat, a ma elérhető legfejlettebb technikai eszközeinket, kedvenc iskolai rendezvényeinket, a gimnázium hangulatát. A leveleken kívül elhelyeztünk egy ballagó tarisznyát, egy Batsányi-kitűzőt, egy emlékpólót, a legfrissebb Új Tapolcai Újságot, a Veszprém megyei Napló napilap Vén Diák mellékletét a megye ballagó tanulóiról, és egy DVD-t az iskolai rendezvényekről.
A kibővített kapszulát azzal a reménnyel zártuk vissza helyére, az iskola falai közé, hogy következő kibontásakor: 25 év múlva ugyanúgy itt állhatunk – idősebben, de tapasztaltabban, bízva abban, hogy az akkori gimnazisták is tisztelettel emlékeznek majd elődeikre, s méltó módon továbbörökítik az akkor már közel 90 éves intézmény szellemét. Apáczai Csere János szavaival 1635-ből: „…megbecsülöm azokat, akik megelőztek, de a magam részéről azokat is, akik utánam jönnek”.

Tulok Fanny Fruzsina és Niedermaier Lisa
Batsányi János Gimnázium és Kollégium, 11.C