Tanévzáró gondolatok

2015. 06. 19

Tisztelettel köszöntöm a tanévzáró ünnepélyünkön megjelent kollégákat, iskolánk tanulóit.
Kedves diákok! Egy tanévzáró ünnepség mindig más, mint a többi iskolai ünnepély. A nyár, a jó idő a felszabadultság illatát, fuvallatát hozza. Mindenki alig várja, hogy kézbe vehesse a bizonyítványát, búcsút inthessen a gimnáziumnak, és repülhessen a szünidő végeláthatatlannak tűnő szabadságába.
Amíg azonban erre sort kerítünk, mint minden fontos állomásnál, álljunk meg, és gondolkodjunk el egy kicsit: mit tettünk le az asztalra, milyen eredményekkel szembesülünk. Tanárként, diákként és szülőként is tegyük mérlegre az elmúlt tanév eredményeit, és vonjuk le a tanulságokat!
Mi, tanárok diákjaink sikereinek sajátunkként örülünk, hiszen minden eredmény mögött ott van a felkészítő pedagógus munkája; legyen az nyelvvizsga, verseny vagy pályázat. Az eredménytelenség pedig bennünket is elkeserít vagy elégedetlenséggel tölt el, hiszen nem csak a képességek, hanem a szorgalom hiánya okozza legtöbbször a kudarcokat. A középiskolában töltött évek végső célja az érettségire és továbbtanulásra való felkészítés. Nézzük tehát, mit értünk el ebben a tanévben és fogalmazzuk meg tanulságait a továbblépéshez!

A 2014/2015-ös tanév végén 210 tanulót osztályoztunk.

Kitűnő bizonyítvánnyal büszkélkedhet Tóth Eliza 9. A, Kalácska Botond 11. A, Kovács Gergő 11. A osztályos tanuló. Sajnálatos módon 1 tanulónak nem sikerült a tantárgyi követelményeket teljesítenie, neki augusztusban javítóvizsgán kell számot adnia tudásáról a magasabb évfolyamba lépés feltételeként. Bízom benne, hogy a hiányosságok pótlása után sikerrel folytathatja osztályában a tanulmányait.

A szaktárgyi munka eredményességét dicsérik a nyelvvizsga- eredmények.
Angol felsőfokú C típusú nyelvvizsgával büszkélkedhetnek az érettségit tevő diákjaink közül ketten, de B típusú is szép eredményt jelent másik két diákunk számára. Őket példaként állítom elétek, hisz sok mindent elérhetünk rendszeres tanulással, szorgalommal.
A középfokú C típusú nyelvvizsga a gimnáziumi évek elején ugyancsak elismerésre méltó; ezzel büszkélkedhet a 9. A-ból Nimsz Vivien, a 10. A-ból Lakinger Péter, Holló Gergely, Orbán Bence, Enyingi Vivien, Szente Marcell, Lengyel Dóra, Horváth Zsuzsanna, Kovács Kíra.
Angol nyelv középfok "A" típusú nyelvvizsgával rendelkezik: Molnár Anna, Szipőcs Ádám ugyancsak a 10. A-ból, míg középfok "B" típusúval Papp Szabina.
A 11. évfolyamon, Kekk Laura és Siklósi Gergely 11. A osztályos tanulók szereztek ebben az évben A típusú nyelvvizsgát, és angol középfokú C típus boldog tulajdonosa Nagy Zsófia Rebeka, Kovács Gergő a 11. A-ból, Márkus Réka és Sajcz Eszter a 11. B-ből.
Felkészítő tanáraik voltak: Herczeg-Vecsei Katalin, Bárkáné Mátrai Judit, Tóth Gabriella tanárnők.

Német nyelvből középfokú C típusú nyelvvizsgát szerzett:
Csitos Bianka 11. B osztályos tanuló. Felkészítő tanára Budai Ildikó tanárnő.
Az országos angol nyelvi Chrismas is All Around csapatverseny országos 3. helyén találjuk a 10. A-s csapatot: Koltai Annát, Vadas Balázst, Világos Róbertet.
A "Play and Win" országos angol nyelvi levelező versenyen sikereket könyvelhet el három csapatunk is. 1. helyezett Kardos Krisztina és Kiss Kíra 10. A; 2. helyezett Hegyi Bíborka, Kekk Laura, Nagy Rebeka Zsófia 11. A; 3. pedig Baracskai Franciska, Papp Sára 11. A. osztályos tanuló.

Az iskolai hagyományoknak megfelelően ebben az évben is megrendezésre került az Implom József helyesírási verseny, amelyen Kovács Eliza 10. A szerezte meg az 1. helyezést, majd a megyein 4. lett. Az iskolai 2. helyen végzett Horváth Eszter 12. A osztályos tanulónk, Lengyel Dóra 10. A osztályos tanuló pedig 3. volt.
Az Édes anyanyelvünk verseny iskolai fordulóján Kovács Kíra és Kovács Eliza 10. A osztályos tanulók holtversenyben az első helyen végeztek. 2. helyezett volt Szunyog Gabriella 9. A, 3. Lengyel Dóra 10. A osztályos tanuló.
A Kazinczy Ferenc Szépkiejtési Verseny győzteseként Rádi Stella 9. A osztályos tanulót ünnepelhettük. Iskolai 2. helyezett volt holtversenyben Kovács Eliza 10. A és Vajda Fanny 10.B osztályos tanuló, a 3. helyet Sebők Sára szerezte meg a 11. A-ból.
Az ELTE Eötvös Kollégium országos döntőjében Kiss Kíra 4., Kovács Eliza pedig 5. helyezést ért el. Felkészítő tanáruk: dr. Parapatics Andrea tanárnő.
A 9. osztályosok számára kiírt szavalóverseny 1. helyezettje Rádi Stella 9. A, 2. helyezettje Sárközi Sarolta 9. B, 3. helyezettje Szabó Friderika 9. A osztályos tanuló volt. Remélem, hogy az elkövetkező években gyakran gyönyörködhetünk iskolai és városi rendezvényeken versmondásukban.

Az elmúlt években örvendetesen nőtt az érdeklődés az informatikai versenyek iránt. Szép sikereket könyvelhettünk el a PenDroid mobiltelefon programozási verseny országos döntőjében, ahol a 4. helyezést szerezte meg iskolánk csapata: Szabó Gergely 11. A, Lakinger Péter 10. A, Holló Gergely 10. A osztályos tanulók részvételével. Nem kevésbé örültünk a Hódítsd meg a biteket országos informatikai verseny első 5. legmagasabb pontszámát elérő Kovács Kira 10. A eredményének, aki a Nemes Tihamér programozói verseny megyei fordulójára is bejutott. Felkészítő tanára Holló Tamás tanár úr.
A természettudományok komplex ismeretéről tanúskodik a "Jövő Hősei Tudományos Verseny" elsöprő sikere. Tanulóink %u2013 Szabó Gergely, Kovács Gergő, Kalácska Botond 11.A és Varga Ákos 12. B osztályos tanulók elhozták a szakmai 1. helyet és a közönségdíjat is. Büszkék vagyunk rájuk, akárcsak Barcza Tibor tanár úr, aki felkészítette őket, és végigdolgozta velük valamennyi feladatukat.
A történelmi versenyeken és pályázatokon való részvétel sikeresség sem maradt el az idén. A Glória victis törénelmi vetélkedő országos 17. helyezett csapat tagja volt: Kalmár Emese, Kovács Gergő, Ölvegyi Roland 11. A osztályos tanuló.
A Pázmány Péter Tanulmányi Verseny döntőjében történelem szekcióban Kalmár Emese képviselte iskolánkat, aki családi okok miatt másutt folytatja már tanulmányait. A matematikai szekcióban szerzett sikereink azonban reméljük tartósan megmaradnak, és Kovács Gergő 11. A (6-10. helye) és Szabó Dávid Dömötör 11. A osztályos tanuló különdíja a pályaválasztásban is érvényesíti majd hatását.
Felkészítő tanáraik Riba Erzsébet és Kocsis Béláné tanárnők voltak.
"Régen volt, hol is volt?" történelmi verseny megyei 3. helyét hozta el a 10.A fiúcsapata: Holló Gergely, Lakinger Péter és Szente Marcell - Riba Erzsébet tanárnő örömére.
Hagyomány szerint nagy érdeklődést mutatnak tanulóink a Víz Világnapja alkalmából minden évben kiírt pályázat iránt, ahol Tanulmányi kategóriában: Somogyi Alexandra 9.A 1. helyet, Nagy Sándor Tamás 9. A 3. helyet ért el. Fotópályázat kategóriában: Kiss Inez 10. B és Kocsor Péter Ernő 9.A, Gusztos Daniella 11. B 1. helyezést, Gusztos Dominika 10. B és Polák Márk 11. A 2. helyezést, Lenner Júlia és Nimsz Vivien 9. A és Horváth Ádám 11. A 3. helyezést szerzett. Különdíjat nyert Lájer Dóra és Nagy Tamás 9. A. Motivációt a háttérből Lenner László tanár úr nyújtott a diákoknak.

A városi Vöröskereszt által szervezett Csecsemőgondozási vetélkedőn iskolánk csapata Lájer Dóra 9. A, Lenner Júlia 9.A és Töreky Vivien 9.B sorra nyerte először a városi, majd a megyei verseny után az országos vetélkedőt is. Szabóné Takács Mária védőnőnk eredményes felkészítését ez úton is köszönjük.
A II. Fekete István Természetismereti terepverseny 6. helyén a 11. A csapata - Németh Ádám, Szabó Gergely és Ölvegyi Roland - végzett.
A Megyei Diákolimpia atlétika V. korcsoportjában Szabó Dávid Dömötör a 200 m-es futásban lett 3. helyezett.
Országos Diákolimpián mountain bike kategóriában szerzett 1. helyet Szipőcs Ádám, akinek ez úton is gratulálunk.

Ez évben is kiugró eredményeket hoztak vívóink a párbajtőr versenyek rendezvényein. Kalácska Botond 11. A a Párbajtőr Országos verseny 1. helyezettje (csapatban), Siklósi Gergely 11. A osztályos tanulónk a Junior Világkupa csapatversenyén volt az első helyezettek között.
Ifjúsági Katasztrófavédelmi verseny megyei első, majd országos 2. helyen végzett csapatának tagjai: Ölvegyi Roland, Kalácska Botond, Szabó Gergely és Németh Ádám 11. A osztályos tanulók.

Kalácska Botond idén harmadszor nyerte el a "Magyarország jó tanulója - jó sportolója" megtisztelő címet. Gratulálunk!

A felsorolás hosszú volt, de sikereinkre éppúgy büszkék vagyunk, mint szerzőikre - tanárra és diákra egyaránt. Hasonlókat kívánunk az elkövetkezendőkre is. Az eredményes tanulmányi munkát követően mindenki megérdemelten örülhet a nyári szünidőnek. Ne feledjétek azonban, hogy ekkor is iskolánk diákjai vagytok, s ez kötelezettségeket ró Rátok. Egy diákot nemcsak tanulmányi előmenetele, hanem viselkedése, neveltségi szintje alapján is "megmérnek". Az iskola jó hírének gyarapítása minden tanulónak kötelessége. A szünidei szabadság ne jelentse számotokra a szabadosságot, a bármit tehetek jelszavát. Nemcsak nekünk, hanem szüleiteknek is tartoztok annyival, hogy megfontoltan cselekedtek, éretten viselkedtek. Kerüljétek a veszélyhelyzeteket és vigyázzatok egymásra is!
Szeptemberben valamennyiőtöket munkára szólít az iskolacsengő, vágyaitok megvalósításához újabb erőpróba vár rátok.
Megköszönöm a tantestület valamennyi tagjának a 2014/2015-ös tanévben végzett munkáját, a még hátra levő érettségi vizsgákhoz sok sikert, a nyári szünetre mindenkinek jó pihenést kívánok.