Gloria victis 2015.

2015. 10. 27

Idén októberben lehetőségünk nyílt részt venni a 21-től 23-ig tartó Gloria victis történelmi versenyen, ahová a történelmi Magyarország minden tájáról érkeztek diákok.

A csapatversenyt immár 23. alkalommal rendezte meg a Rákóczi Szövetség, nem kevés programmal és kényelmes szállással körítve. Az eseményt az 56-os forradalom emlékezete és az abban részt vevő fiatalok máig élő tisztelete hívta életre. A verseny és a programok Budapesten kerültek megrendezésre, ami gyönyörű reformkori épületeivel és megelevenedett történelmével remek hangulatot adott az eseménysorozatnak. Megérkezésünk napján elfoglaltuk szálláshelyünket az arra kijelölt hotelben, ezt követően pedig részt vehettünk a Nemzeti Színház előadásán, a Vidnyánszky Attila által rendezett János vitézen.

Másnap a hotelben felszolgált svéd asztalos reggeli után elindultunk a 10 órakor kezdődő versenyre, ami a Műegyetemen került megrendezésre. A verseny után pedig megtekinthettük a Néprajzi Múzeumban bemutatott World Press fotókiállítást, ami az elmúlt évek főbb eseményeit, - háborúba, kirekesztésbe, betegségbe vagy diktatúrába született emberek élethelyzeteit hivatott megörökíteni, ráirányítva a világ figyelmét a mindig jelenlévő, de visszhangot csak alig érdemlő igazságtalanságokra. A kiállítás után szabad program következett, amit a Westendben töltöttünk. A nap zárásaként elmentünk a híres Centrál Kávéházba, ami a Nyugat költőinek és íróinak volt a legkedveltebb törzshelye. Ez egy nagyon különleges élmény volt - a hatalmas csillárok, a bárzongorista és a mindenekfelett udvarias pincérek, a falakon lógó képek Adyék generációjáról és a helyet betöltő kedélyes beszélgetések mind egy régi világ foszlányait szőtték a jelenbe, mintha csak az idő is megálljt parancsolt volna.

A harmadik napon került sor a döntőre, ahova az érkezett 60 csapatból a 10 legjobb került be. A versenyt végül a Pozsonyból érkezett csapat nyerte, mi pedig a 34. helyen zártunk. Az eredményhirdetést követően még lehetőségünk nyílt elmenni a Nemzeti Múzeumba, ahol Magyarország kultúrája és történelme került bemutatásra a változó korok tükrében.

A versenyen Kovács Elizával és Hogyor Helénával vettünk részt, csapatunkat Riba Erzsébet tanárnő készítette fel, akinek ezúton is szeretnénk megköszönni a sok időt és munkát, amit belénk fektetett.

Papp Szabina