Emlékképek a tapolcai 1956-ról

2016. 10. 26

A 12. évfolyam diákjai számára rendkívüli történelem órát tartott Piros György úr, aki 10 évesen élte át az eseményeket. Kiskamaszként szemtanúja volt forradalmi megmozdulásoknak: Tóth István mártírhalálának; a szovjet emlékmű lerombolásának, ami a budapesti Sztálin-szoborhoz hasonlóan nehezen dőlt le; valamint a nőtüntetésnek.
A szabadságharcot megelőző évek megélhetési nehézségei közül a megterhelő beszolgáltatásokat emelte ki, míg a megtorlás időszakából a hétköznapi hősöket ért retorziókat említette meg (pl. érettségi vizsga megakadályozása, középiskolai tanulmányoktól eltiltás).
Az emlékképek felvillantása után zárásként Erkel Ferenc Bánk bán operarészletét, a Hazám, hazám című áriát hallgatták meg a végzősök Simándy József előadásában. Köszönjük Piros György úrnak az emlékező beszélgetést.

Riba Erzsébet