Batsányi János Gimnázium és Kollégium

8300 Tapolca, Liszt F. u. 12-14.
e-mail: info@batsanyigimnazium.hu
Igazgató:
Mészáros Tímea
Igazgatóhelyettes:
Budai Ildikó
Kollégiumvezető:
Hosszu Mária
Hír
Riba Erzsébet
Siklósi Gergely Világbajnok

Gratulálunk Siklósi Gergelynek, iskolánk volt tanulójának!

2019. 07. 20

A párbajtőr a vívás egyik szakága, mely a középkori lovagi küzdelmekben gyökerezik. A múlt, a hagyományok tükröződnek ma is az asszók kezdetén, amikor a versenyzők fölemelt fegyverrel tisztelegnek az ellenfélnek, a bírónak és a közönségnek -, valamint a csörte végén, amikor a fegyvertelen kézzel köszönik meg a versenyzők egymásnak a küzdelmet. A lovagok bajvívásai, címerei francia földről terjedtek el a keresztény Európában, ennek emlékét őrzi a vívósport francia szakszókincse. A sportág szabályait 105 éve alkották meg.
A párbajtőr a tőrhöz hasonló méretű, de annál nehezebb fegyver, mivel kosara nagyobb. Ennek az az oka, hogy a párbajtőr esetében az egész testfelület (karok, fej is) találati felület. A penge végén rugós vég található, ami 750 grammnál nagyobb nyomás esetén jelez találatot. Ebben a szakágban nem kell elnyerni a „támadás jogát”, ezért létezik együttes találat, amennyiben az 1/25 másodpercen belül történik. A lehető legegyszerűbb fegyvernemnek tartják, amelynél csak szúrni lehet. Az esélyek kiszámíthatatlansága a párbajtőrnél a legnagyobb. A küzdelmek célja, hogy az egyik versenyző minél hamarabb elérje a 15 találatot vagy több találatot érjen el az adott idő lejártáig, mint ellenfele; esetleg az ellenfél ne érjen el találatot.
226 fő indult a budapesti vívó-világbajnokságon párbajtőrben, közülük Siklósi Gergely lett az egyéni világbajnok. Július 19-e a 21 éves „mi fiunknak”, a Batsányi-jutalom kitüntetettjének jött ki legjobban. De mi minden van egy kimagasló sporteredmény mögött?
Rendkívüli sok, kemény, kitartó munka, koncentráció, alázat. Az alapokat, a párbajtőr szabályait, etikettjét, a „kiszúrásokat” Tapolcán Horváthné Szalay Gyöngyi ismertette meg Gerivel. Hosszú évek során iskoláztak együtt, majd egyik megmérettetésről a másikra sajátította el a tanítvány a sportág finomságait, a gyermek-, újonc-, serdülő-, kadet-, junior-versenyeken. A céltudatosság, a feladatra összpontosítás, az egészséges versenyszellem, a fejlődésbe vetett hit, a motiváció mind fellelhető volt a gimnazista fiatalemberben is. Hétről-hétre minden kedden délután kettőkor indult a kisbusz a budapesti keretedzésre, melynek során lehetőség nyílt a válogatott kerettagokkal való megmérettetésekre, edzésekre, a kölcsönös tanulásra. Az éjféli hazaérkezés után nem volt könnyű másnap az iskola, de Gergely nem élt a magántanulói státusz lehetőségével. Tette, amit vállalt. Teljesítette a gimnáziumi követelményeket és magas szinten igyekezett az élsport elvárásainak megfelelni. Az újvidéki junior-EB egyéni és csapat aranyérem, bourges-i junior-VB csapat ezüstérem és egyéni bronzérem, s az érettségi időszakban elért felnőtt-válogató aranyérme jelezte tehetségét, motivációit. 19 évesen lett a felnőtt párbajtőr-válogatott tagja. Példává vált a Balaton (2017 nyarától Tapolca) Vívóklubban, miként ő is felnézett a tapolcai elődökre.
A középiskolai tanulmányok befejezése után Gergely Budapestre ment továbbtanulni, így a változtatás mellett döntött. Vívópályafutását a Honvédban folytatta, Dancsházy-Nagy Tamás edző irányításával. Minden újabb nehézség, kihívás után Gergely talpra állt, kitartóan dolgozott tovább. A befektetett munka, a sok-sok energia 2019. július 19-én kirobbanó sikert hozott hazai környezetben, ami mindig is inspirálta Gergelyt.
Az ellenfelek sora, a mérkőzések tényei: a venezuelai F. Limardo ellen 15:10; a koreai Park Szangjung (Rio de Janeiro egyéni olimpiai bajnoka) ellen – hosszabbítás után – 10:9; a japán Jamada ellen is 10:9; a Rédli Andrást (gimnáziumunk volt tanulója 15. helyezett lett) búcsúztató holland Verwijlen ellen 15:8; az elődöntőben az olasz Santarelli ellen 15:9; a döntőben az orosz Bida ellen fordulatos, feszültséggel teli mérkőzésen együttes találattal 15:14. SIKLÓSI GERGELY PÁRBAJTŐR EGYÉNI VILÁGBAJNOK LETT! Szívből gratulálunk!
Az ellenfelek nemzetiségei jelzik, hogy a párbajtőrvívás is nemzetközivé vált. Magas szinten, versenyszerűen űzik a sportágat nemcsak Európában, hanem Ázsiában és Dél-Amerikában is. Gergely a világranglista 45. helyén állt a verseny előtt. Születhetnek meglepetések, de a kitartó munka, a koncentráció, a céltudatosság, a motiváció, az alázat meghozta eredményét, a világ megismerhette Geri „kétkezes terpeszünneplését”, felhőtlen örömét.
Kívánom, hogy a további megmérettetéseknél is legyen ott az a szükséges plusz, a meglepő megoldás, a jó ütemű riposzt, a finom szúrás! Sikerüljön minden csörtéből kihozni a maximumot! Hajrá Geri! Hajrá tapolcai fiúk!
Riba Erzsébet (Siklósi Gergely volt osztályfőnöke)

kép forrása

Vissza