Baksa Veronika
Magyar nyelv napja

2023. 11. 16

Iskolánkban a múlt hét folyamán megemlékeztünk a magyar nyelv napjáról.
Minden ember számára az anyanyelv, amit beszél, amit elsajátított szüleitől, tanáraitól, az mást és mást jelent. Van akinek a hazát jelenti, a szeretetet, a családot, de akad olyan is, akinek egy kifejezőeszközt jelent, amellyel kifejezheti önmagát.
E nyelv fontosságát a múlt héten sok munkával, szorgalommal és lelkesedéssel próbáltuk diáktársainkkal megismertetni, megértetni.
Anyanyelvórán Grétsy László nyelvész ,,Álljunk meg egy szóra!” című televíziós műsorából néztünk néhány érdekes részletet, s beszélgettünk arról, hogy miért éppen november 13-án ünnepeljük a magyar nyelv napját. Megismerkedhettünk néhány régi magyar szó jelentésével, szinonimájával, és azokkal a szavakkal, amikből keletkeztek.
Színes, érdekes és figyelemfelkeltő plakátokkal készültünk, amelyeken olyan 20-20 szó szerepelt, melyek jelentése már alig ismert vagy amelyek használata már végleg elkopott a magyar nyelvből és tematikusan valamely mesterség részét képezik, ahhoz köthető. A gyűjtési akció neve ,,Mesterségünk címere„ volt.
Ezenkívül tanulótársaink a pénteki napon pályázatot nyújtottak be a Pannon Egyetem által meghirdetett ,,Nyelvész lélek” című pályázati kiírásra, ahol nyelvi tájképek fotózása és értelmezése volt a feladatuk.
Hiszem, hogy mindenkinek a saját anyanyelve egy olyan támaszpontot jelent, amely végig kíséri élete során.
Bodó Ardián 9. a